Koloběh vody
Neustále se opakující cyklus. Hraje klíčovou roli v udržení života na planetě Zemi. Ovlivňuje klima, ekosystémy a je nezbytný pro všechny formy života. V poslední době se však stále častěji stáváme svědky negativních dopadů lidské činnosti na tento hydrologický jev. Mezi jeden z nejvýznamnějších patří bezesporu urbanizace, jejíž nepřetržitý růst má za následek impermeabilizaci půdy, odtoky srážkových vod, znečištění nebo ztrátu zelených ploch. A jsou to právě města, která jsou nyní nucena čelit důsledkům minulých rozhodnutí a zajistit bezpečnou budoucnost, dostatek vody i vhodné prostředí pro své obyvatele.
Hydrologically Defensible Volume
Proto se stále častěji setkáváme s komplexnímpřístupem v rámci HDV (Hydrologically Defensible Volume), jehož cílem je zachytit a řídit srážkovou vodu tak, aby nedocházelo k přetížení kanalizace a k případnému odtoku znečištěné srážkové vody do přírodních vodních toků. Ve většině případů je proto nutné zbavit srážkovou vodu pevných částic (sedimentu) a na něj navázaných polutantů, mezi které patří i těžké kovy nebo polyaromatické uhlovodíky (PAU). Chceme-li takto znečištěnou vodu bezpečně navracet do jejího přirozeného koloběhu, je v takových případech nezbytně nutné zapojit pokročilá řešení jakými jsou filtrační a adsorpční systémy.
Návrat vody do přírody
Našim cílem je vyčistit vodu tak, aby se mohla bezpečně vrátit do přirozeného koloběhu. Tedy ji aktivně vsakovat nebo vypouštět do vodních recipientů; mokřad nebo vodních toků. V případě potřeby lze vyčištěnou vodu také využít k zavlažování přilehlých zelených ploch. Kombinací různých technologií dokážeme srážkovou vodu využít pro různá průmyslová řešení nebo splachování toalet uvnitř budov.
Vysoká kvalita v souladu s evropskými předpisy a normami
Na místech, kde může docházet ke zvýšenému riziku úniku minerálních olejů a ropných látek, jako jsou například čerpací stanice nebo myčky aut, dodáváme v souladu s evropskou normou EN 858 separátory olejů a ropných látek, které zabraňují nežádoucímu odtoku takových substancí do kanalizace nebo vodních zdrojů a napomáhají tak ochraně životního prostředí. Vzhledem k citlivé povaze využití našich výrobků a řešení, dbáme na jejich vysokou kvalitu, která je v souladu s evropskými předpisy a normami a jsou certifikovány nezávislými evropskými instituty.
Česká asociace pro vodu (CzWA)
Kompetenční centrum pro čištění srážkových vod je od roku 2021 členem České asociace pro vodu (CzWA). Řada našich odborníků se v rámci tohoto členství aktivně účastní konferencí pro akademickou i odbornou veřejnost, s cílem informovat a dále rozšiřovat povědomí o nutnosti a možnostech čištění srážkových vod a jejich opětovného využití. Podporujeme záměr CzWA v oblasti dosažení efektivního a udržitelného rozvoje v celé oblasti vodního hospodářství a ochrany vodního prostředí.
Počítáme s vodou
V roce 2023 jsme přijali nabídku hlavního partnerství na konferenci Počítáme s vodou 2023, jejímž nosným tématem byla ‚Modro-zelená infrastruktura v uličním prostoru – od detailu k údržbě‘.
Přátelé vod pětilisté růže
ACO Tábor, domovská základna kompetenčního centra pro čištění srážkových vod, se také v roce 2024 stala partnerem spolku pro ochranu ryb a vodních organizmů Přátelé vod pětilisté růže.