Ing. Lukáš Kaisler
Vizionář, který dokáže pro ACO využít každou příležitost
Na někdejšího jednatele společnosti ACO Lukáše Kaislera vzpomínají dodnes v Přibyslavi jako na vizionáře s velkým rozhledem, který pomohl jejich výrobkům prorazit do celého světa. Za jedenáct let jeho působení v čele firmy se počet zaměstnanců ACO Přibyslav více než zdvojnásobil a značně se také rozšířil výrobní program.
„Moje spolupráce se skupinou ACO se datuje do roku 1998. Tehdy společnost potřebovala jednatele, který by jim pomohl s prezentací firmy v zahraničí, rozšířil by spolupráci s ostatními výrobními závody v rámci skupiny ACO, pomohl s marketingem a kdo by taky uměl založit vlastní kompetence v oblasti výzkumu a vývoje. Do té doby byla totiž Přibyslav pouze výrobním závodem, o odbyt se s menšími či většími úspěchy starala mateřská firma v Německu,“ vzpomíná na první setkání s firmou ACO.
Nejdříve začal firmě otevírat nové trhy – v Anglii, Francii a Skandinávii, později i na Blízkém a Středním východě a v neposlední řadě také v Austrálii. Všude se dařilo vytvářet zájem o nerezové systémy především pro odvodňování do budov, a tak se tento výrobní program stal pro ACO jednou ze strategických priorit. „Naší výhodou bylo, že jsme byli schopni dodávat komplení řešení problému, částečně včetně projektové přípravy a dozoru při instalaci, zatímco konkurence nabízela jen jednotlivé komponenty,“ prozrazuje tajemství úspěchu.
S rozšiřováním obchodních aktivit se závod ACO v Přibyslavi neustále rozšiřoval. Několikanásobně se zvětšil provoz na výrobu nerezových součástí, pak zahájila provoz i nerezová mořírna a nakonec i linka žárového zinkování. „S tou jsme původně vůbec nepočítali, mysleli jsme si, že je v České republicedostatek zinkoven, s nimiž bychom mohli kooperovat. Jenže jsme narazili většinou na rozdílnou kvalitu jednotlivých žárových zinkoven. A tak když v Tübingenu hledali využití areálu po firmě Möck, získali jsme od tamního správce konkurzní podstaty linku na žárové zinkování a zprovoznili si ji sami.“
Nebyla to jediná příležitost, kterou Ing. Kaisler dokázal obratně využít. Podobně získal v roce 2000 technologii na odlévání velkých betonových nádrží, které se používají jako ekologické odlučovače tuků a ropných látek, a založil společnost ACO Passavant Concrete Separators ve Veselí nad Lužnicí, předchůdce dnešní společnosti ACO Industries Tábor, která vznikla z jeho iniciativy nedaleko odtud v Sezimově Ústí odkupem části areálu KOVOSVIT a zabývá se především výrobou plastových součástí odlučovačů a malých čistíren odpadních vod.
Několik let strávil Ing. Kaisler také budováním nových obchodních aktivit skupiny ACO v oblasti Blízkého východu a Indie, kde v roce 2006 otevřel obchodní společnost ACO Systems and Solutions Pvt. Ltd. v Bangalore s prodejní infrastrukturou na celém indickém subkontinentu. V současné době se v pražské centrále ACO Marine, dodávající vyspělé systémy na čištění a recyklaci odpadních vod pro nejkomplexnější civilní a vojenské námořní lodě, zabývá i možnostmi využití nových technologií především v oblasti nanovláken a nanočástic. O jeho nápadech ještě určitě hodně uslyšíme.