Bohuslav Eliáš

Zásah v pravou chvíli

V létě se bude ženit a plánuje, že příští rok začne stavět rodinný domek. O synovi a stromu ještě nemluví, ale je jasné, že mladý zámečník Bohuslav Eliáš z nedalekého Nížkova na Žďársku má o své budoucnosti jasno. Do firmy ACO v Přibyslavi přišel před třemi lety, když se v jihlavské pobočce koncernu Bosch propouštělo a on se najednou stal nadbytečným. „ACO jsem znal dobře, je to tady v okolí největší zaměstnavatel a byl jsem rád, že mě sem vzali. Potkal jsem tady dobrou partu lidí a taky platy jsou na zdejší poměry na dobré úrovni,“ dodává. Letos v dubnu přešel na místo přípraváře výroby na mechanické dílně.

Ve volném čase se věnuje hlavně práci kolem domu, činnosti v TJ a sportu – hraje stolní tenis za TJ Sokol Nížkov. Když se jej zeptáte na jeho největší zážitek, určitě se vám zmíní o tom, jak odrodil dceru vlastní sestry při cestě do porodnice.

Bylo to v červnu, když přijel domů z noční a sestra mu už ve dveřích říkala, že asi přichází její chvilka. Když jí praskla plodová voda nebyl čas na nic víc čekat a rychle vyrazili do porodnice. Sotva v polovině cesty na sestru přišly už tak intenzivní bolesti, že se nedalo dál jet, protože potřebovala pomoc. Bohouš si na ty chvíle dobře vzpomíná: „Vůbec jsem si nepřipouštěl, že to do porodnice nestihneme, ale když mi záchranářka, kterou jsem měl na telefonu, řekla, ať zastavím, věděl jsem, že do porodnice nedojedeme…“

Šel k sestře, pomohl jí svléknout se a poslouchal rady záchranky, kterou měl stále na mobilu. Když byla hlavička miminka venku, „porodník“ se zhrozil, protože byla modrá až fialová a malá vůbec neplakala. „Myslel jsem si, že se dusí. Ale po chvilce naštěstí začala brečet a já věděl, že je to dobré.“ Při dalším zatlačení byla Laurinka v jeho rukách. „Věřte mi, že právě na tenhle okamžik nikdy nezapomenu,“ dodal šťastný strejda. Záchranka, která jim jela z nemocnice naproti, dojela asi 3 minuty po porodu.

„Hlavně že to dopadlo dobře a bylo vše bez komplikací.“ Oddechl si – a nejen on, ale i všichni ostatní, kteří byli alespoň v myšlenkách s ním.