Jiří Haberle

Vzpomínky prvního jednatele

V ACO Přibyslav je považován za živoucí legendu, protože tu byl od samého začátku a zasloužil se o úspěšný rozvoj firmy. A přestože už je dnes na zaslouženém odpočinku, stále o něm všichni hovoří s úctou jako o skvělém odborníkovi, vynikajícím šéfovi a skromném člověku.

Jiří Haberle pracoval na začátku devadesátých let jako vývojový inženýr v Agrostroji Pelhřimov, když tradiční českou firmu vyrábějící zemědělské stroje postihla odbytová krize. Pobočné závody, mezi jinými i ten v Přibyslavi, se proto vedení rozhodlo uzavřít a prodat. Jediným vážným zájemcem o koupi areálu byla firma ACO z Německa. „Jen náhodou jsem se tehdy dostal k jednání s německými partnery. Když továrnu koupili, nabídli mi, abych tady dělal šéfa. V té době ACO v Německu vyrábělo především polymerbetonový program a s novou akvizicí v Přibyslavi dostalo šanci rozšířit svoji nabídku o kovové, zejména nerezové výrobky, o něž byl ve světě stále větší zájem,” vzpomíná na začátky Ing. Haberle.

Nová firma v Přibyslavi začala s výrobou nerezových ocelových žlabů na odvodňování a postupem doby se její sortiment výrobků rozšiřoval, spolu s tím rostl také obrat. „Ročně to bylo o takových dvacet procent, současně jsme také hodně investovali do technologie a budov.”

Impulsem k dalšímu rozvoji byl v roce 1998 příchod druhého jednatele firmy Ing. Lukáše Kaislera, který přišel zejména s novými nápady v oblasti obchodu a marketinku. „Do té doby jsme vyráběli pouze na objednávku mateřské firmy v Německu, pan Kaisler otevřel našim výrobkům nové trhy ve světě a firma se za jeho působení značně rozšířila. Asi nejnáročnějším úkolem bylo spuštění vlastní linky na žárové zinkování. Byl to tehdy odvážný tah, protože jsme s touto technologií neměli žádné zkušenosti, ale ukázalo se, že se firmě bohatě vyplatil. Dnes patří zinkovna k chloubám ACO a vydělává taky velké peníze,” pochvaluje si Ing. Haberle.

Před osmi lety pan Haberle ze závodu v Přibyslavi odešel. Nejdříve v Táboře šéfoval novému pobočnému závodu ACO, později pracoval na zahraničních projektech ACO v Dubaji a na Ukrajině. „Od loňského léta jsem definitivně v penzi, a tak se můžu konečně věnovat práci na zahrádce a každý den odpoledne vyrazím někam na kole. Přinejmenším alespoň dvakrát ročně se musím přijet podívat taky do Přibyslavi. Kus života jsem tady strávil a budu na to vždycky vzpomínat jen v dobrém,” uzavírá první jednatel.